Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dalajlama je unavený, nebude cestovat do ciziny. Jeho poslední návštěva v Česku vyvolala spory

Ze světa / kir / ČTK, red. / 24. března 2018 9:58
Dalajlama je unavený, nebude cestovat do ciziny. Jeho poslední návštěva v Česku vyvolala spory

Při setkání s Dalajlámou (říjen 2016)
Autor: facebookový profil Romana Bortela / Roman Bortel

Dillí -

Tibetský duchovní vůdce dalajlama již letos nebude cestovat do zahraničí. Podle zpravodajského serveru CNN to prohlásil jeho mluvčí s tím, že 82letý buddhistický duchovní stárne a je vyčerpaný. "Je pozván do různých zemí, ale vzhledem ke svému věku omezuje své závazky," řekl mluvčí. "Je vyčerpaný po dlouhých letech učení. Několik schůzek muselo být zrušeno," dodal.

Podle mluvčího je ale dalajlama zdravotně v pořádku a po Indii, kde žije v exilu, uskutečnil několik cest. "Některé akce - různé slavnostní obřady, inaugurace - trvají jen pár hodin, ale jiné akce jako semináře trvají sedm dní, a těm se věnuje čím dál méně," upozornil.

Desítky let šířil dalajlama buddhistické učení po celém světě a zároveň se snažil při svých cestách přesvědčit politické vůdce, aby vyvíjeli tlak na Čínu a přiměli ji dát Tibetu větší autonomii.

Podle CNN nyní zůstává otázkou, jaký bude mít dalajlamův omezený program dopad na jeho náboženský, společenský a politický vliv. CNN přitom připomíná, že zahraniční vůdci dalajlamu navštěvují v jeho sídle v indické Dharamsále, jak loni v prosinci učinil například bývalý americký prezident Barack Obama.

Dalajlama pobývá v Indii v exilu od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959, při kterém zahynuly desetitisíce lidí. Začátek povstání se celosvětově připomíná 10. března jako Den pro Tibet. Dalajlama opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Peking ale považuje dalajlamu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu.

V České republice byl dalajlama naposledy v říjnu 2016, kdy vystoupil na konferenci Forum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel. Veřejně vystoupil i při shromáždění na Hradčanském náměstí, kde ho uvítal i katolický kněz Ladislav Herián (viz ilustrační foto). Jeho poslední návštěva vyvolala též střet mezi Pražským hradem a bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) kvůli ministrovu setkání s dalajlamou. Herman v České televizi uvedl, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval, aby schůzku zrušil, nebo neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)