Zasedání Společenství evangelických církví v Evropě proběhlo přímo v basilejské katedrále
Domácí zpravodajství / kir / e-cirkev.cz / 18. října 2018 22:41Jednání Společenství evangelických církví v Evropě probíhala přímo v basilejské katedrále, kde byla roku 1436 koncilem potvrzena tzv. Basilejská kompaktáta
Autor: www.e-cirkev.cz
Basilej - Minulý měsíc se ve švýcarské Basileji konalo zasedání Valného shromáždění Společenství evangelických církví v Evropě. Za Českou republiku jsou členy Společenství Českobratrská církev evangelická, Církev bratrská, Církev československá husitská, Evangelická církev metodistická a Slezská církev evangelická augsburského vyznání. Podle serveru e-cirkev.cz se jednání účastnil synodní senior ČCE Daniel Ženatý a zastupci dalších dvou českých církví.
Letošní jednání probíhala přímo v basilejské katedrále, kde byla roku 1436 koncilem potvrzena tzv. Basilejská kompaktáta, tedy ujednání s českými a moravskými zástupci, které přiznalo příslušníkům utrakvistů nárok na přijímání kalicha.
Leuenberské společenství církví
Společenství evangelických církví v Evropě (zkratka: SECE) sdružuje 103 reformovaných, luterských, metodistických a spojených církví z více než 30 zemí Evropy a Jižní Ameriky. SECE tak zastupuje přibližně 50 milionů protestantů.
Před rokem 2003 se SECE nazývalo Leuenberské společenství církví podle Leuenberské konkordie z roku 1973. Tento zakládající dokument stvrdil, že rozdíly mezi církvemi nemají evangelické křesťany rozdělovat, neboť mají společný základ v evangeliu. Jak uvádí server e-cirkev.cz, toto prohlášení o společenství znamená v praxi, že luterský farář může kázat v reformovaném kostele anebo že česká farářka může vést sbor ve Švýcarsku.
SECE má jasnou strukturu. Valné shromáždění se schází jednou za šest let a určuje priority práce. Třináctičlenná rada pod vedením tříčlenného prezidia vede práci, kterou vykonává kancelář SECE ve Vídni.
Snaha o spojení a spolupráci evangelických církví má již dlouhou tradici, kterou připomíná i aktuální výročí Českobratské církve evangelické, vzniklé spojením dvou reformačních proudů, o kterém magazín Christnet nedávno informoval.
Více podrobností o průběhu jednání Společenství evangelických církví v Evropě je uvedeno na cpce-assembly.eu
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Evangelíci vydali sborník ze senátní konference proti rasismu
24. 10. 2023 0:44Evangelíci oslavili 70. výročí ordinace žen pro duchovenskou službu
Aktuální zprávy
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
23.01.2025 0:25Oběti zneužívání v církvi znovu požádaly senátory, aby neschválili smlouvu s Vatikánem
22.01.2025 13:50Biskupská konference zvolila svým předsedou Josefa Nuzíka, vystřídá Graubnera
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010