Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Mezi Prahou a Brnem vznikne první dálniční kaple

Kraje: Vysočina / kir / CRo / 29. května 2021 17:29
Mezi Prahou a Brnem vznikne první dálniční kaple

Ilustrační foto: vizualizace dálniční kaple ve Švýcarsku
Autor: magazine.salonemilano.it

Velké Meziříčí - Nad Velkým Meziříčím u dálnice D1 vznikne dálniční kaple. Postavit ji tam chce brněnské biskupství, do jehož diecéze místo spadá. Půjde o vůbec první takovou kapli na Moravě, jak informuje Český rozhlas Vysočina. Místo si vybral přímo biskup Vojtěch Cikrle. Kaple má stát na pozemku Ředitelství silnic a dálnic, které s nápadem souhlasilo.

„Když jezdím z Prahy, dost často tady zastavuji a jdu se podívat na místo, kde by to bylo nejlepší, odkud je vidět celé město, které se rozprostírá pod touto lokalitou,“ rozhlíží se do údolí brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Stojíme trochu v křovinách, pár desítek metrů od benzinové stanice, ke které auta najíždí ve směru od Prahy a díváme se pár kroků od svodidel na Velké Meziříčí jako na dlani. „Je to tady úžasné v zimě, kdy je město osvětlené, ale i z jara. Je odsud vidět na kostel i na zámek. A tak tady sním o tom, že by tu mohla být kaple,“ rozplývá se pro rozhlas nad vybraným místem biskup.

Cikrle se proto spojil s Ředitelstvím silnic a dálnic, kterému odpočívadlo patří, a které nápad uvítalo. „My vítáme i jiné věci, než jenom náš stavební beton a silnice, jen se na tomto místě scházíme až nyní, protože dřív to situace moc neumožnila,“ potvrzuje šéf brněnského závodu ŘSD David Fiala.

„Nám se to vlastně trefilo do našeho záměru, protože bychom tuto odpočívku chtěli rozšiřovat směrem k mostu Vysočina, takže jakoby proti směru dálnice,“ ukazuje Fiala.

Silničáři chtějí začít odpočívadlo modernizovat příští rok. Kaple svou přesnou podobu ještě nemá, teď na ní pracují architekti. „Měla by být veřejně přístupná. Takové kaple v zahraničí bývají místa klidu a to má platit i tady.  Myslím si, že ať už člověk věří nebo nevěří, tak po klidu touží a tady k tomu musí udělat i pár kroků od parkoviště, že to nebude přímo součástí benzinové pumpy,“ připomíná biskup.

Kaple by podle Cirkleho měla být zasvěcená patronovi automobilistů svatému Kryštofovi, a taky svaté Zdislavě, která se narodila v Křižanově, na opačné straně dálnice nedaleko Velkého Meziříčí.

V Čechách už jedna dálniční kaple je, od roku 2008 na dálnici D5 u Plzně. Jak nedávno upozornil deník Zdopravy.cz, nově by k ní měla řidiče navádět i dopravní značka s novým symbolem, podobně jako se označují benzinové pumpy nebo restaurace.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)