Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě, Izrael mezinárodní tlak odmítá

Ze světa

Papež vyzval k řešení situace v Jeruzalémě, Izrael mezinárodní tlak odmítá

ČTK / 10. 5. 2021 9:57

Papež František v neděli s vyzval k nalezení společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě.

Ze světa

Tálibán vyhlásil klid zbraní. Zpráva přichází po krvavém útoku na dívčí školu

ČTK, red. / 10. 5. 2021 9:47

Tálibán vyhlásil klid zbraní. Zpráva přichází po krvavém útoku na dívčí školu Afghánské povstalecké hnutí Tálibán vyhlásilo třídenní příměří na dobu muslimského svátku íd al-fitr.  Svátek se slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Oznámení Tálibánu přichází dva dny poté, co při útoku na dívčí školu na západě Kábulu zahynulo více než 50 lidí, převážně dívek. Hnutí obvinění z útoku odmítlo.

Ze světa

Alexandr Navalnyj oslavil pravoslavné Velikonoce po dvaceti dnech hladovky

Vlastní zpráva / 6. 5. 2021 11:17

Alexandr Navalnyj oslavil pravoslavné Velikonoce po dvaceti dnech hladovky Alexej Navalnyj ruský právník a politický  opoziční aktivista, který byl v únoru odsouzen ke 3,5 letům odnětí svobody, držel před Velikonocemi 20 dní protestní hladovku, až musel být převezen do vězeňské nemocnice. Hladovku ukončil 22. dubna na radu svých přátel. V neděli, kdy pravoslavní věřící po celém světě oslavili Velikonoce, napsal na svém facebookovém profilu: „Kristus byl vzkříšen! Život a láska zvítězily,“ a dodal, že letošní Velký post byl pro něj obzvlášť obtížný.

Ze světa

Izrael držel den smutku za 45 obětí tlačenice při náboženském shromáždění

ČTK / 3. 5. 2021 0:41

Izrael držel den smutku za 45 obětí tlačenice při náboženském shromáždění Izrael držel v neděli den smutku za 45 lidí, kteří zemřeli při tlačenici během shromáždění příslušníků ortodoxní židovské komunity na hoře Meron, jež se konalo ze čtvrtka na pátek na severu země. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi. Úřady vyšetřují, kdo je za jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele zodpovědný. 

Ze světa

Pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. V Jeruzalémě se sešli k obřadu svatého ohně

ČTK / 3. 5. 2021 0:06

Pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. V Jeruzalémě se sešli k obřadu svatého ohně Pravoslavní křesťané se v Jeruzalémě sešli k obřadu svatého ohně. Díky uvolnění koronavirových restrikcí v Izraeli jich letos bylo mnohem více než v loňském roce. Podle věřících se svatý oheň v chrámu Božího hrobu spontánně každoročně rozhoří na znamení toho, že Ježíš stále myslí na své následovníky. Tradice je stará 1500 let. První zmínka o této události, která je symbolem Kristova vzkříšení, spadá do 4. století. 

Článek měsíce

Malá společenství jako naděje pro unavenou církev

Petra Švecová / 14. 5. 2026

Kraje