Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Starokatolíci hlasovali pro povinný celibát

Domácí zpravodajství

Starokatolíci hlasovali pro povinný celibát

Vlastní zpráva / 1. 4. 2017 14:36

Synoda Starokatolické církve v ČR se hlasováním usnesla, že počínaje dneškem, pro všechny biskupy, kněze a jáhny bude celibát, tedy zákaz manželství, opět povinný. Proti hlasoval pouze jeden člen Synodní rady. Starokatolíci chtějí na Petříně otevřít svůj první ženský kontemplativní klášter, kam by odešly bývalé manželky starokatolických biskupů, kněží a jáhnů. O děti se postará zvláštní výchovná instituce Rybička. 

Domácí zpravodajství

Prezident Zeman chce být pohřben v katedrále

Vlastní zpráva / 1. 4. 2017 14:32

Prezident Zeman chce být pohřben v katedrále Prezident Miloš Zeman se dnes ráno obrátil na arcibiskupa Mons. Dominika kardinála Duku, O.P., se žádostí, aby umožnil důstojné pohřbení v katedrále sv. Víta všem českým prezidentům. Zeman sám je prý ochoten tuto novou tradici zahájit, až se naplní jeho čas.

Ze světa

Španělsko si připomíná výročí vyhnání Židů ze země

ČTK / 31. 3. 2017 0:03

Španělsko si připomíná výročí vyhnání Židů ze země Před 525 lety, 31. března 1492, podepsali španělský král Ferdinand II. Aragonský a královna Isabela Kastilská dekret o vypovězení Židů ze Španělska. V té době žilo ve Španělsku na 200.000 Židů. Na 50.000 z nich se pokusilo perzekuci uniknout přijetím křesťanství. Ti, kteří odmítli přestoupit na křesťanství nebo odejít ze země, byli povražděni. Ostatní pak odešli do jiných evropských zemí, do severní Afriky a Osmanské říše.  

Domácí zpravodajství

V Břevnovském klášteře bude vysvěcen starokatolický biskup Stránský

Vlastní zpráva / 30. 3. 2017 9:13

V Břevnovském klášteře bude vysvěcen starokatolický biskup Stránský V sobotu 1. dubna  od 13:00 bude v bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře v Praze vysvěcen na biskupa Starokatolické církve v České republice Pavel Benedikt Stránský (*1978). Stránský byl zvolen již před rokem synodou církve. Nový biskup působil od 2003 jako farář ve Zlíně a pracoval i u policie. V roce 2015 se stal tiskovým mluvčím jejího zlínského krajského ředitelství. Do svého biskupského svěcení je uváděn jako biskup elekt. Tak jako svěcení se volební synoda konala v prostorách římskokatolické církve v klášteře v Želivě.

Domácí zpravodajství

Výročí narození biskupa Jednoty bratrské exulanta Komenského se připomíná i jako Den učitelů

Vlastní zpráva / 29. 3. 2017 0:20

Výročí narození biskupa Jednoty bratrské exulanta Komenského se připomíná i jako Den učitelů 28. března před 425 léty se narodil Jan Amos Komenský. Na památku "Učitele národů" je v České republice tento den připomínám jako Den učitelů. Komenský světově proslul především jako pedagog Méně připomínána je jeho teologická dráha. Magazín Christnet nedávno připomněl i snahy o obnovu mariánského sloupu, který byl podle historiků postaven jako poděkování za ubránění Prahy před Švedy. Komenský naopak pomáhal spolu s dalšími českými a moravskými exulanty Švédům tím, že v roce 1655 otevřeli švédským vojskům brány polského Lešna, kde Komenský dlouhodobě působil. Švédové tak byli pro některé dobyvatelé, pro jiné osvoboditelé.

Článek měsíce

Kázání o velrybě (a trošku o Grétě)

Martin C. Putna / 27. 10. 2019

Kraje

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
74%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
4%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
15%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
7%
 
(Počet hlasů celkem: 85)